Міг фотографувати документи Путіна. Що відомо про таємну операцію ЦРУ з евакуації шпигуна з Росії

ЖИТІЄ 007 / Об этом сообщает abrasion.in.ua со ссылкой на СМИ.


9 вересня ЗМІ повідомили про евакуацію американського шпигуна з Росії у 2017 році через побоювання, що його міг викрити президент США Дональд Трамп.


Повідомлялося, що шпигун багато років працював на американську розвідку і становив велику цінність для ЦРУ — він міг навіть фотографувати документи на столі президента Росії Володимира Путіна. НВ розповідає, що відомо про новий шпигунський скандал.

Все через Трампа?

9 вересня про те, що ЦРУ вивезла важливого шпигуна з Москви, повідомило CNN. Видання посилалося на кількох чиновників з адміністрації президента США Дональда Трампа, обізнаних з цього питання.

Одне з цих джерел заявило, що евакуація шпигуна була пов’язана з побоюваннями з приводу неправильного спілкування Трампа та його адміністрації про розвіддані, що могло сприяти викриттю шпигуна.

Рішення про евакуацію було ухвалене незабаром після зустрічі президента США у травні 2017 року з головою МЗС РФ Сергієм Лавровим і на той момент послом Росії в США Сергієм Кисляком. Тоді Трамп повідомив їм розвіддані про ІДІЛ у Сирії, надані Ізраїлем. Хоча мова не йшла про шпигуна у Кремлі, цей вчинок став причиною відновлення дискусій про необхідність його евакуації.

Евакуація стала серйозною втратою для американської розвідки, оскільки шпигун вважався джерелом найвищого рівня для США, мав доступ до президента Росії Володимира Путіна і навіть міг фотографувати документи у нього на столі. Шпигун працював на американську розвідку більше десяти років і рівноцінного джерела інформації у Кремлі у ЦРУ не було.

Ще однією причиною евакуації, за словами джерела CNN, стала поява у ЗМІ припущень про його існування, що створювало додаткові ризики.

Директор зі зв’язків із громадськістю ЦРУ Бріттані Бремел назвала припущення про те, що до евакуації шпигуна призвело поводження президента США з розвідданими «неточними», а прес-секретар Білого дому Стефані Грішам, коментуючи публікацію, заявила, що повідомлення CNN «Не лише невірні, але і можуть поставити під загрозу життя».

Видання також повідомило, що Трамп був заздалегідь проінформований про евакуацію шпигуна. При цьому її деталі залишаються секретними і місцезнаходження шпигуна на даний момент не розголошується.

Сам Дональд Трам запевнив, що йому нічого не відомо про вивезеного з Росії інформатора.


«Я нічого про це не знаю. Бачу, що ЦРУ чудово відповіло. Все, що сказали в ЦРУ, мене влаштовує», — заявив президент США, виступаючи перед Білим домом 9 вересня.

Що повідомив шпигун

10 вересня The New York Times із посиланням на власні джерела повідомило, що ЦРУ завербувала російського чиновника середньої ланки «десятиліття тому», після чого цей чиновник зробив кар’єру і став одним з найбільш важливих інформаторів. Зокрема, він повідомив подробиці про втручання Росії у президентські вибори в США у 2016 році, після чого у ЗМІ з’явилися згадки про джерела ЦРУ у Кремлі.

Через це ЦРУ прийняло рішення евакуювати свого співробітника, однак він відмовився, пославшись на сімейні проблеми. Тоді в ЦРУ запідозрили, що їхній шпигун може бути подвійним агентом і міг передавати недостовірну інформацію. Видання із посиланням на двох колишніх американських чиновників зазначає, що були й інші причини для підозр, але джерела відмовилися їх розкривати.

Проте відомості шпигуна пройшли перевірку і через кілька місяців він погодився покинути Росію. У ЦРУ вважають, що його життя досі в небезпеці, з огляду на недавню спробу отруєння екс-співробітника ГРУ РФ Сергія Скрипаля, який працював на британську розвідку і був переданий Великій Британії в рамках обміну у 2010 році.

Що кажуть у Росії

Російське видання КоммерсантЪ повідомило, що шпигуном, про якого йде мова, може бути співробітник управління справами президента РФ Олег Смоленков.

За даними джерела Коммерсанта, до від’їзду у 2017 році Олег Смоленков працював в Управлінні з питань зовнішньої політики адміністрації президента.

У вересні 2017 року видання Daily Storm із посиланням на джерело повідомляло, що Смоленков разом зі своєю дружиною Антоніною та трьома дітьми 14 червня 2017 року покинули свою квартиру в будинку на Каргопольській вулиці у Москві і вирушили відпочивати до Чорногорії. Після цього вони зникли, а 6 вересня у зв’язку з цим було порушено справу за статтею Вбивство.

Фото Антоніни Смоленкової із соцмережі ВКонтакте / Фото: dailystorm.ru

Зазначалося, що у 2010 році указом президента Дмитра Медведєва референту департаменту апарату уряду Смоленкову Олегу Борисовичу було присвоєно чин дійсного державного радника РФ 3-го класу, що відповідає військовому званню генерал-майор.

У матеріалі йшлося про те, що Смоленков — помічник президента Росії, раніше працював секретарем у посольстві Росії в США, а його дружина також була держслужбовцем і працювала в апараті уряду РФ. На момент зникнення дружина Смоленкова була у відпустці з догляду за дитиною.

При цьому представниця Управління справами президента РФ Олена Крилова 10 вересня заявила ЗМІ, що Смоленков у них не працював.

А прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Смоленков працював в Адміністрації президента РФ, але його посада не належала до вищих і не передбачала контактів із президентом. За словами Пєскова, Смоленкова звільнили кілька років тому, і більше він додати нічого не може.
На сайті The Washington Post в розділі про продаж нерухомості є інформація про придбання 5 червня 2018 року будинку у місті Стаффорд (штат Вірджинія) вартістю близько $925 тис. Олегом та Антоніною Смоленковими.

Фото будинку на сайті одного з агентств нерухомості виглядає так:

Фото будинку який придбали люди на ім’я Олег та Антоніна Смоленкови у червні 2018 року /

Фото: Фото: Bright MLS / realtor.com


Джерело статті: “http://bukinfo.com.ua/show/news?lid=115744”

ТОП новости

Вход